Dupa sejurul de 10 zile in Noua Zeelanda, Ioan T Morar se pregateste pentru o vacanta de cativa ani in Franta, unde este propus consul la Marsilia. Sa nu credeti ca e rasplata pentru apararea actualei puteri politice, inclusiv a planului Gold Corporation sustinut de greii PDL (nu ca PSD, PNL sau UDMR ar fi mai breji). Si nici sa nu credeti ca are cei 12 de ani de experienta diplomatica pe care ii cere legea. Nu, de fapt il recomanda realizarile si faptul ca este absolvent de limba franceza (l-am citat!).
Unii prieteni spun ca am scapat de el, insa eu nu inteleg de ce sa fi scapat. In primul rand, argumentatia lui era amuzanta spre jenanta. Cand scrii ca Ecologiştii români au capitala la Budapesta. Ei, nu chiar toţi, unii dintre ei. Cei care apaludă orice pîrţ venit din Ungaria dacă se împotriveşte exploatării aurului de la noi singurul lucru pe care il reusesti este sa iti atragi cititori de nivelul PRM. Deci, imi pare rau ca nu voi mai rade la asemenea elucubratii. Eu nu am scapat de el, ci sunt trist ca pierd zambetele pe care mi le starneau articolele sale aiuristice despre Rosia Montana 😀
In al doilea rand, sa nu va faceti iluzii ca domnul portavoce a Gold Corporation a incheiat activitatea. Mai devreme sau mai tarziu, va reveni la primele iubiri, inclusiv propaganda RMGC, caci este un om care mizeaza pe certuri si tocat oamenii la nesfarsit.
Recomand calduros declaratia pe care individul-viitor-consul o face pentru Hotnews. Este savuroasa. Pacat ca, pentru o perioada de timp, nu vom mai auzi asemenea explicatii penibile si intoarceri de cuvinte, pe care ITM le-a folosit altă dată la adresa altora.
Inchei cu un alt citat din onoratul Morar: Jurnalismul functioneaza pe o logica simpla: critici puterea, esti credibil; o lauzi, esti pierdut. Aveti dreptate, sunteti pierdut. Deoarece, spre deosebire de opozitia din Rosia Montana, dumneavoastra va inclinati cum vate vantul.
Cred ca, de fapt, nu intelegi de ce sa FI scapat de el. 😉
Am schimbat. Mulţumesc pentru corectură.
Daca e chemat IT Morar merita tot respectul si ceea ce a scris despre Rosia Montana devine si mai credibil. Daca va fi consul in Franta va fi si mai bine pentru Romnia si proiectul RM ca vom avea voci credibile si in afara tarii.
@Honor
Tu realizezi faptul ca Ioan T Morar nu are nicio pregatire pentru postul respectiv, da? N-are studii, n-are vechime, n-are nimic, decat articole in care pupa PDL si Basescu.
Şi eu sunt absolvent de spaniolă şi franceză, deci aş avea mai multe posibilităţi de plasare la consulate 🙂 No’, Băse, sari cu consulatul! Dacă nu s-a ocupat, să ştii că vreau la Barcelona :))
@Honor: Voci credibile? :))
Pingback: Trustul Intact şi Roşia Montană | Lupta pentru Roşia Montană